Рада ухвалила два євроінтеграційні закони

18 травня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення національного законодавства у відповідність зі стандартами Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією».

Цим законом, як зазначається на сайті Верховної Ради, з Кодексу України про адміністративні правопорушення виключено статті 172-2 «Порушення обмежень щодо використання службового становища» та 172-3 «Пропозиція або надання неправомірної вигоди». Документом у Кримінальному кодексі таке кримінально-правове поняття, як «хабар» замінено поняттям «неправомірна вигода». При цьому, кримінальна відповідальність встановлюється не тільки за давання або отримання, а й за пропозицію чи обіцянку такої неправомірної вигоди. Законом також встановлюється кримінальна відповідальність за пропозицію чи обіцянку надання неправомірної вигоди не тільки службовій особі, а й будь-якому працівнику державного підприємства, установи чи організації.

Також Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України» (стосовно виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України).

Цим законом норми чинного законодавства України приведено у відповідність до положень Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією, ратифікованою Верховною Радою 18 жовтня 2006 року, щодо запровадження процедури конфіскації майна та доходів, отриманих від корупційних діянь, а також реалізації заходів, передбачених Планом дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України.

Законом, зокрема, доповнено чинний Кримінальний кодекс новими статтями 96 «Спеціальна конфіскація» та 96 «Випадки застосування спеціальної конфіскації». Документом також викладено в новій редакції статті 368 та 369 Кримінального кодексу, при цьому, поняття «хабар» замінено поняттям «неправомірна вигода».

Законом криміналізовані такі діяння, як «пропозиція надання неправомірної вигоди» та «прийняття пропозиції або обіцянки неправомірної вигоди» та доповнено окремі санкції статей 364, 366, 368, 368-2, 369, 369-2 Кримінального кодексу таким видом кримінального покарання, як «спеціальна конфіскація». Крім цього, внесено зміни до низки статей Кримінального процесуального кодексу, якими урегульовано підстави та порядок застосування спеціальної конфіскації.

Кочетова О.М.,

головний спеціаліст з питань запобігання

та виявлення  корупції Державної фінансової інспекції в Луганській  області